Jak urządzić mieszkanie od dewelopera? Etap 1 – planowanie przestrzeni

Jak urządzić mieszkanie od dewelopera? Etap 1 – planowanie przestrzeni

Poszukując mieszkania na rynku deweloperskim zwykle kierujemy się kilkoma aspektami. Wśród nich jest nie tylko cena i lokalizacja, ale także układ funkcjonalny lokalu. Ta ostatnia kwestia jest dla wielu osób tak istotna, że zawężają oni swoje wybory do konkretnej liczby pomieszczeń i ich metrażu, całkowicie pomijając wszystkie inne atuty nieruchomości. Czy to właściwy kierunek działania? Niekoniecznie! Alicja Polc, architektka wnętrz, właścicielka wrocławskiego studia Minali podpowiada, jakie możliwości aranżacyjne daje zakup mieszkania z rynku pierwotnego.
Zakup pierwszego, wymarzonego mieszkania to ważny moment w życiu każdego człowieka. Taka decyzja budzi wiele pozytywnych emocji, ale także niesie ze sobą konieczność podejmowania kolejnych wyborów – odnośnie zagospodarowania przestrzeni, stylistyki wnętrz, konkretnych mebli i pozostałych sprzętów. Jeżeli decydujecie się na mieszkanie z rynku pierwotnego to w tym pierwszym temacie zwykle macie pewne pole do popisu, bo deweloperzy często pozwalają nabywcom na wprowadzanie pewnych zmian w układzie funkcjonalnym lokalu. Poszukując idealnego lokum warto mieć to w pamięci i patrzeć na nieruchomość globalnie, bez przywiązywania się w 100% do istniejącego układu funkcjonalnego. Oczywiście pewne elementy konstrukcyjne budynku muszą zostać w stanie pierwotnym, jednak inne, jak na przykład ścianki działowe, zazwyczaj można dostosować do swoich potrzeb.
Czas na zmiany… pod okiem eksperta!
Jeżeli sami nie macie na tyle wyobraźni i nie do końca potraficie wykreować w swojej głowie innego układu oglądanego mieszkania to dobrą opcją jest skorzystanie z usług projektanta już na etapie poszukiwań wymarzonego M. Doświadczony architekt pomoże wam spojrzeć na mieszkanie zupełnie innym okiem, biorąc pod uwagę możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian. W razie potrzeby przygotuje też dla was realistyczną wizualizację, abyście mogli dostrzec potencjał, tkwiący w każdym mieszkaniu. W końcu lokal z trzema niewielkimi pokojami często bez większych przeszkód można przerobić na bardziej przestrzenny dwupokojowy. Być może uda się połączyć kuchnię z salonem albo wygospodarować zwiększyć sypialnię kosztem garderoby? Spore mieszkanie z przestrzennymi pomieszczeniami może mieć z kolei możliwości podzielenia na mniejsze pokoje, dodanie łazienki itp.
Zmiana układu mieszkania – o czym należy pamiętać?
W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego możliwości zmian jest naprawdę dużo. Jeżeli więc zakochacie się w jakiejś lokalizacji i dostaniecie cenę, która jest w granicach waszego budżetu, ale nie do końca pasuje wam układ funkcjonalny lokalu to wcale nie musicie rezygnować z jego zakupu. Wręcz przeciwnie – może on być punktem wyjścia do stworzenia naprawdę wyjątkowej i dopasowanej do waszych potrzeb przestrzeni. Musicie jednak pamiętać, że każda zmiana wymaga odpowiedniej analizy, uwzględniającej rodzaj ścian (działowe czy nośne), rozmieszczenie pionów kanalizacyjnych, wentylacji, przewodów instalacyjnych itp. Warto więc przed zakupem podpytać o wszystko dewelopera, a najlepiej – dowiedzieć się, czy pewne zmiany w nieruchomości można wprowadzić już na etapie jej budowy. Często jest taka możliwości, ale ograniczona krótkim terminem i tutaj również sprawnie działające biuro projektowe może być dla was ratunkiem. Dla przykładu – w Minali po zapoznaniu się z potrzebami inwestora zawsze opracowujemy kilka opcji układu funkcjonalnego, a jeśli potrzebne są zmiany już na etapie budowy to robimy to w trybie ekspresowym. Mamy też na względzie, że każda zmiana to nie tylko modyfikacja rzutu mieszkania, ale często także konieczność ponownego rozplanowana części instalacji. Wszystkie zmodyfikowane projekty dostarczamy deweloperowi, żeby uniknąć modyfikacji po odbiorze mieszkania, a szczególnie dużych ingerencji, które mogłyby spowodować utratę gwarancji deweloperskiej.
Przez

Dodaj komentarz

Komentarz

Sprzedaż mieszkań:

sprzedaz@myfamilyhome.pl
Kierownik działu sprzedaży: +48 609 222 530

Sprawy ogólne:

sekretariat@myfamilyhome.pl
Sekretariat: +48 713 070 769

Obserwuj