Odbiór mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Odbior techniczny mieszkania do dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Długie poszukiwania idealnej lokalizacji i inwestycji, żmudny proces starania się o kredyt hipoteczny, a potem tygodnie oczekiwania na ukończenie budowy przez dewelopera – tak bardzo często wygląda proces zakupu wymarzonego mieszkania. Kiedy więc nadchodzi informacja o końcu prac i wizja przeprowadzki staje się bardziej realna to łatwo poddać emocjom i zapomnieć, że przed otrzymaniem kluczy czeka was jeszcze jedna formalność: odbiór techniczny mieszkania. Jak wygląda ten proces i jak się do niego przygotować?

Odbiór mieszkania od dewelopera to nic innego, jak sprawdzenie, czy stan nieruchomości jest zgodny z umową i wszelkimi normami prawa budowlanego. Jest to dokładnie ten moment, w którym możecie wreszcie dokładnie obejrzeć wymarzone „M” na żywo, przy okazji dokonując jego uważnej inspekcji w celu wykrycia ewentualnych usterek, niedoskonałości czy wad.

Odbiór techniczny mieszkania – czy jest obowiązkowy?

Zgodnie z polskimi przepisami, a dokładniej tzw. ustawą deweloperską, każdy kto kupił mieszkanie z rynku pierwotnego jeszcze przed uzyskaniem przez wykonawcę zgody na użytkowanie budynku, powinien mieć możliwość dokonania odbioru technicznego swojego lokalu. Proces ten odbywa się przed podpisaniem aktu notarialnego i oficjalnym przekazaniem kluczy nowym właścicielom. Dzięki temu macie szansę na zweryfikowanie obietnic dewelopera odnośnie do wyglądu mieszkania, jakości wykonania i standardu jego wykończenia. To z kolei w dużym stopniu zabezpiecza wasze interesy i pozwala uniknąć wam wielu przykrych niespodzianek już po sfinalizowaniu zakupu. Warto tutaj podkreślić, że odbiór techniczny mieszkania nie jest obowiązkowy w sytuacji, gdy kupujecie lokal w budynku, który ma już pozwolenie na użytkowanie. W takim przypadku wiele zależy od dobrej woli dewelopera, jednak uczciwi wykonawcy zwykle nie mają nic przeciwko takiej kontroli jakości.

Odbiór techniczny mieszkania – kto w nim uczestniczy?

Jeżeli chodzi o uczestników odbioru technicznego mieszkania, to w całym procesie musi brać udział przedstawiciel dewelopera oraz inwestor. Ten ostatni może mieć wsparcie na przykład w postaci zewnętrznego specjalisty. Na pytanie, czy zdecydować się na samodzielny odbiór mieszkania, czy zdać się na fachowca, każdy musi odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. W przypadku braku choćby podstawowej wiedzy budowlanej lepiej jednak postawić na drugą opcję. Specjalista od odbioru mieszkań będzie wiedział, na co zwrócić uwagę podczas kontroli i co zapytać wykonawcę. Wyłapie także nawet najdrobniejsze usterki i niedociągnięcia. Będzie miał również pakiet niezbędnych narzędzi i własną listę rzeczy do sprawdzenia.

Jak się przygotować do odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór techniczny mieszkania to proces dość żmudny i czasochłonny, ponieważ obejmuje w zasadzie wszystkie elementy składowe lokalu w tym stolarkę okienną i drzwiową, podłogi, ściany, multimedia, instalacje, a nawet metraż mieszkania. Trzeba się więc do niego odpowiednio przygotować i uzbroić w duże pokłady cierpliwości. Podczas samej inspekcji warto mieć natomiast ze sobą umowę zawartą z deweloperem, w tym tzw. standard wykonania, a także plan lokalu. Przydatne mogą być także podstawowe narzędzia jak taśma miernicza, kątownik czy poziomica, chociaż zwykle wykonawca ma je na budowie.

Lista kontrolna odbioru mieszkania

Co zatem sprawdzić przy odbiorze technicznym mieszkania, aby nie żałować później decyzji o zakupie? Lista kontrolna jest długa i wyczerpująca, jednak na przykład warto sprawdzić lub zapytać wykonawcę:

  • Czy wielkość i plan lokalu zgadzają się z ustaleniami?
  • Czy podłogi są równe, bez pęknięć i dziur?
  • Czy ściany trzymają pion i zachowane są między nimi kąty proste?
  • Czy ściany są równe i suche, bez wybrzuszeń i ubytków?
  • Czy stolarka okienna nie ma trwałych uszkodzeń ani zabrudzeń?
  • Czy okna można otwierać i uchylać bez problemu?
  • Czy lokal posiada wszelkie instalacje, gwarantujące dostęp do multimediów?

Odbiór mieszkania od dewelopera – co dalej?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera kończy się podpisaniem protokołu, w którym powinny zostać odnotowane wszystkie zauważone podczas inspekcji usterki i niedociągnięcia. Jeżeli takie znajdziecie to – zgodnie z przepisami – deweloper będzie musiał w ciągu 14 dni się do nich ustosunkować, a następnie je usunąć. Inne formalności po odbiorze technicznym mieszkania to uzyskanie gwarancji na mieszkanie i dokumentacji powykonawczej, a także instrukcji użytkowania lokalu i jego wyposażenia. Potem już czekać Was będzie tylko oficjalne przekazanie kluczy i rozpoczęcie urządzania swojego wymarzonego „M”.

Przez

Dodaj komentarz

Komentarz

Sprzedaż mieszkań:

sprzedaz@myfamilyhome.pl
Kierownik działu sprzedaży: +48 609 222 530

Sprawy ogólne:

sekretariat@myfamilyhome.pl
Sekretariat: +48 713 070 769

Obserwuj