Mieszkanie na parterze – wady i zalety

Mieszkanie na parterze Platanowy Zakątek

Mieszkanie na parterze – wady i zalety

Mieszkania na parterze przez lata cieszyły się mniejszym powodzeniem niż te usytuowane na wyższych piętrach budynku. Co więcej, wokół nich narosło wiele stereotypów, dotyczących między innymi bezpieczeństwa, hałasu czy braku prywatności. Tymczasem mieszkania na parterze nie tylko w niczym nie ustępują lokalom na kolejnych kondygnacjach, ale często są nawet bardziej atrakcyjne. Szczególnie gdy znajdują się one w dobrze zaprojektowanym budynku, w cichej i spokojnej okolicy.

Mieszkanie na parterze – stereotypy kontra rzeczywistość

Zakup wymarzonego mieszkania dla swojej rodziny to proces, który wymaga gruntownego przemyślenia i skrupulatnej analizy dostępnej oferty rynkowej. Kiedy jednak znajdziemy już idealną lokalizację i ciekawą inwestycję, przychodzi pora na jeszcze jedną decyzję – wybór konkretnego lokalu. Ciekawą tendencją, obserwowaną przez wielu deweloperów i agentów sprzedaży, jest niemal automatyczne skreślanie przez sporą grupę osób mieszkań na parterze. Z czego wynika takie działanie? Przede wszystkim ze stereotypów, bazujących na nie zawsze pozytywnych doświadczeniach mieszkania na parterze w bloku z wielkiej płyty lub w starej kamienicy. Obiegowa opinia głosi bowiem, że lokale na najniższej kondygnacji są zimne, pozbawione dostępu do słońca, nie ma w nich mowy o prywatności, za to powszechnym problemem jest hałas uliczny. Nowe inwestycje udowadniają jednak, że takie poglądy nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, a mieszkania na parterze nierzadko mają o wiele więcej zalet niż te na wyższych piętrach.

Mieszkanie na parterze – dlaczego warto?

Najważniejszą zaletą mieszkań na parterze jest bez wątpienia wygoda. I to odmieniana przez wszystkie przypadki, ponieważ pod tym pojęciem kryje się wiele różnych kwestii. Przede wszystkim do mieszkania na parterze bardzo łatwo się dostać nawet seniorom, rodzicom z dziećmi czy osobom z niepełnosprawnościami. W przypadku takich lokali nie ma konieczności wspinania się po wielu schodach, więc nawet wnoszenie do domu codziennych zakupów staje się prostsze i wygodniejsze. Do mieszkania na parterze zdecydowanie łatwiej przetransportować także wielkogabarytowe meble czy sprzęt niezbędny do remontu.

Kolejnym argumentem, przemawiającym za mieszkaniem na parterze – szczególnie w przypadku nowych inwestycji, jak Platanowy Zakątek w Karwianach – jest dostęp do prywatnej strefy zieleni. Do tego typu lokali bardzo często przynależy ogródek, który można dowolnie wykorzystać i dostosować do własnych potrzeb, np. jako strefę relaksu czy miejsce zabaw dla dzieci. Co więcej, taka przestrzeń zieleni skutecznie odgradza mieszkanie od ulicy czy chodnika, kryjąc jego wnętrze przed ciekawskimi oczami. Dzięki temu domownicy mają zapewniony odpowiedni poziom prywatności.

Wady mieszkania na parterze

Wygodny dostęp do lokalu, brak konieczności pokonywania schodów, uniezależnienie od windy i możliwość posiadania własnego, przydomowego ogródka to największe zalety mieszkania na parterze. Co jednak z jego wadami, jak mniejsze bezpieczeństwo, hałas czy gorsza izolacja? Wybierając dobrą inwestycję, realizowaną przez doświadczonego i sprawdzonego dewelopera, wielu tych niedogodności można uniknąć. O ile przecież kwestia hałasu może być uciążliwa w mieszkaniach, usytuowanych przy ruchliwych ulicach czy w centrum wielkiego miasta, o tyle w spokojniejszych lokalizacjach, jak podwrocławskie Karwiany, nie ma takiego problemu. Dodatkową osłonę przed hałasem z zewnątrz oraz gwarancję prywatności daje w tym przypadku także przydomowy ogródek.

Opinia mówiąca, że mieszkanie na parterze będzie zimniejsze lub bardziej wilgotne niż wymarzone „M” na górnych kondygnacjach również nie musi mieć potwierdzenia w faktach. Jeśli deweloper zadba o odpowiednią izolację i ocieplenie budynku, to nie ma ryzyka, że komfort mieszkańców będzie obniżony, a rachunki za ogrzewanie wyższe. Ostatnia kwestia, czyli mniejsze bezpieczeństwo i większe ryzyko włamania, rzeczywiście może budzić największy niepokój potencjalnych nabywców, ale nawet w tym temacie nowoczesne budownictwo ma wiele do powiedzenia. Aby zadbać o odpowiedni poziom ochrony, można zainwestować w rolety antywłamaniowe i system alarmowy, obejmujący między innymi czujniki otwarcia okna, a także skorzystać z ubezpieczenia mieszkania. Wiele nowych osiedli posiada także monitoring, który również skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Duże, przestronne mieszkanie, posiadające własny, prywatny ogródek to spełnienie marzeń wielu rodzin. Aby jednak cieszyć się takim miejscem, trzeba postawić na lokal na parterze w dobrze zaprojektowanym i świetnie zlokalizowanym budynku. Dokładnie takim, jak Platanowy Zakątek w podwrocławskich Karwianach, którego wykonawcą jest My Family Home sp. o.o.

Przez

Dodaj komentarz

Komentarz

Sprzedaż mieszkań:

sprzedaz@myfamilyhome.pl
Kierownik działu sprzedaży: +48 609 222 530

Sprawy ogólne:

sekretariat@myfamilyhome.pl
Sekretariat: +48 713 070 769

Obserwuj