Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?

Mieszkania na poddaszu - czy warto?

Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?

Mieszkania na poddaszu to bardzo specyficzne lokale, które budzą sprzeczne uczucia – od zupełnego sprzeciwu po absolutny zachwyt. Przyczyną takiego rozdźwięku najczęściej są skosy, które nadają mieszkaniu wyjątkowego charakteru, ale jednocześnie stanowią duże wyzwanie aranżacyjne. Jakie jeszcze wady i zalety mają mieszkania na ostatnim piętrze budynku?

Mieszkania na poddaszu – jakie mają wady?

Zakup mieszkania to decyzja na lata, dlatego jej podjęcie nie jest sprawą łatwą. Idealny lokal musi nie tylko znajdować się w spełniającej nasze potrzeby okolicy, ale też mieć odpowiedni metraż, rozkład i różnego rodzaju udogodnienia. Nie bez znaczenia jest także kondygnacja budynku, bo to ona nierzadko ma wpływ na cenę wymarzonego „M”, jego wielkość czy późniejszy komfort cieplny i koszty utrzymania. Mieszkania na poddaszu przez wiele osób skreślane są ją na początku poszukiwań, ponieważ mogą wydawać się mało ustawne i ciemne. Do tego dochodzi kwestia potencjalnego przegrzewania się pomieszczeń latem i szybkiego wychładzania zimą.

Czy jednak takie obawy są uzasadnione? W lokalach na ostatnich piętrach starych kamienic rzeczywiście mogą występować wymienione problemy, jednak w nowoczesnych budynkach nie ma o nich mowy. Sprawdzeni deweloperzy nie tylko dbają o odpowiednie docieplenie i izolację dachu, ale także stosują wiele ciekawych „sztuczek” architektonicznych, dzięki którym takie mieszkania są maksymalnie komfortowe i funkcjonalne. Jedynym realnym problemem może być trudność w aranżacji przestrzeni, ponieważ pod skosami często nie można ustawić standardowych mebli i trzeba zamawiać szafki czy półki na wymiar. W praktyce jednak tę wadę można przekuć w zaletę, ponieważ dzięki niej wyposażenie będzie idealnie dopasowane do pomieszczeń i wykorzysta cały ich potencjał, a do tego będzie unikalne i wyjątkowe. Jeżeli więc przyszli lokatorzy mają jasną wizję wymarzonego lokum i lubią spersonalizowane wnętrza to mieszkanie na poddaszu pozwoli im wykorzystać całe pokłady swojej kreatywności.

Zalety mieszkań na poddaszu

Zanim przejdziemy do przeglądu rozwiązań, stosowanych przez wykonawców w celu uatrakcyjnienia mieszkań na poddaszu, weźmy pod lupę podstawowe zalety tego typu lokali. Najważniejszymi atutami są:

  • Większy metraż za niższą cenę – w przypadku mieszkań na poddaszu do metrażu nie wlicza się powierzchni pod skosami, zatem tę przestrzeń otrzymuje się jako swego rodzaju bonus, który można świetnie wykorzystać do swoich potrzeb
  • Dodatkowe miejsce na przechowywanie – przestrzeń pod skosami idealnie nadaje się do zaadaptowania na różnego rodzaju schowki, szafki, półki itp.
  • Wyjątkowy klimat i duży potencjał aranżacyjny – skosy nadają mieszkaniu specyficznego klimatu i przytulności; świetnie pasują też do różnych stylów aranżacyjnych, na przykład loftowego czy rustykalnego
  • Brak sąsiadów piętro wyżej – lokalizacja na ostatniej kondygnacji sprawia, że nad mieszkańcami jest tylko dach i niczym nieskrępowane niebo, zatem nie ma problemu z odgłosami kroków sąsiadów, biegających dzieci czy przesuwanych mebli
  • Piękny widok z okien – mieszkając na górnym piętrze można cieszyć się fantastycznym widokiem z okien, nieprzysłoniętym drzewami czy ścianą sąsiedniego budynku.

Jeżeli chodzi o dodatkowe zalety mieszkań na poddaszu to wiele z nich wynika z kreatywności projektantów i otwartości dewelopera na potrzeby późniejszych mieszkańców. Najczęściej stosowane rozwiązania to zwiększenie przestrzeni użytkowej poprzez podwyższenie ścianki kolankowej, na której wsparty jest skośny dach, bardzo dobre zaizolowanie dachu przed chłodem i wilgocią czy też większa liczba okien. W przypadku Platanowego Zakątka, inwestycji realizowanej przez My Family Home w podwrocławskich Karwianach są to między innymi:

  • Lukarny zamiast okien połaciowych, dzięki czemu mieszkanie jest doskonale doświetlone
  • Przestrzeń ze skosami ograniczona do minimum, dzięki podwójnym, wysokim lukarnom
  • Dobre rozplanowanie przestrzeni – dwa pokoje z zamkniętą kuchnią lud dwa pokoje i salon z aneksem kuchennym
  • Balkon, który można zagospodarować na przytulne miejsce od wypoczynku

Mieszkania na poddaszu to lokale z olbrzymim potencjałem, idealnie nadające się zarówno dla par oraz rodzin z dziećmi, jak i singli. Ważne jest jednak, by znaleźć inwestycję, w której poddasze jest odpowiednio dostosowane do potrzeb przyszłych mieszkańców, a także aby mieć pomysł na funkcjonalną aranżację przestrzeni.

Przez

Dodaj komentarz

Komentarz

Sprzedaż mieszkań:

sprzedaz@myfamilyhome.pl
Kierownik działu sprzedaży: +48 609 222 530

Sprawy ogólne:

sekretariat@myfamilyhome.pl
Sekretariat: +48 713 070 769

Obserwuj