Zakup mieszkania na wynajem – jakie powinno być mieszkanie pod inwestycję?

Zakup mieszkania na wynajem – jakie powinno być mieszkanie pod inwestycję?

Zakup mieszkania pod inwestycję to coraz popularniejsza forma lokowania oszczędności. W dobie szalejącej inflacji taki krok wydaje się być bezpiecznym i rozsądnym rozwiązaniem, gwarantującym stały i regularny dochód. Warto jednak pamiętać, że sam fakt posiadania mieszkania na wynajem nie zawsze przekłada się na oczekiwane zyski. Taki lokal musi być bowiem atrakcyjny dla przyszłych najemców, a ci zwracają uwagę na wiele aspektów, w tym lokalizację, wielkość i rozkład mieszkania. Jakie zatem kryteria brać pod uwagę kupując mieszkanie pod inwestycję?

Lokalizacja mieszkania

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu głównymi odbiorcami mieszkań na wynajem byli studenci, którzy szukali lokum na czas pobierania nauki z dala od domu. Nic więc dziwnego, że wówczas najlepszym pomysłem była inwestycja w mieszkania, zlokalizowane w dużych miastach, bezpośrednio przy uczelniach lub z dobrym do nich dojazdem. W ostatnim czasie sytuacja jednak się zmieniła, ponieważ na wynajem coraz częściej decydują się młode małżeństwa, rodziny z dziećmi czy też pracownicy kontraktowi międzynarodowych firm. Co więcej, pandemia i związana z nią możliwość nauki zdalnej czy pracy w trybie home office sprawiły, że dla wielu z tych osób mieszkanie w zatłoczonym centrum miasta stało się mniej atrakcyjne niż lokum na przedmieściach. Jeżeli więc planujesz wynajem swojego lokalu studentom, to idealną opcją dla Ciebie będzie mieszkanie w dużym ośrodku akademickim. Jeśli jako przyszłych najemców widzisz rodziny lub specjalistów, którzy mogą pracować zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi, to lepszym rozwiązaniem może być zakup mieszkania tuż za granicami wielkiej aglomeracji – w cichej i spokojnej okolicy. Musisz jednak pamiętać, aby wybrana przez Ciebie inwestycja była dobrze skomunikowana z miastem, co oznacza nie tylko wygodne drogi dojazdowe, ale też dostępność komunikacji publicznej. Dzięki temu mieszkanie szybciej znajdzie nowych lokatorów, a przy tym czynsz również będzie mógł być wyższy.

Wielkość mieszkania i jego rozkład

Wielkość mieszkania i jego rozkład to druga po lokalizacji kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu lokalu pod inwestycję. I nie chodzi tutaj tylko o fakt, że mniejsze mieszkanie oznacza konieczność poniesienia niższych nakładów finansowych. Ważne są preferencje przyszłych najemców i ich oczekiwania względem idealnego lokum, a także późniejszych kosztów jego utrzymania. Oczywiście możesz kupić okazyjnie pięciopokojowe mieszkanie w starej kamienicy, ale już wynajęcie takiego lokalu może być nie lada sztuką! Podobnie jest z 200-metrowym, otwartym studiem czy luksusowym penthausem na najwyższym piętrze apartamentowca. Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz mieszkania dwu- i trzypokojowe, w których opłaty za czynsz i media są w zasięgu portfeli młodych ludzi. Jeżeli więc chcesz szybko znaleźć najemców, to zainwestuj w rozkładowe mieszkanie o wielkości 50-70 mkw, najlepiej posiadające jedną lub dwie sypialnie i salon z aneksem kuchennym, bądź też w lokal z dwoma pokojami i zamkniętą kuchnią. Idealnie, gdyby mieszkanie miało również balkon lub niewielki ogródek, bo takie „dodatki” bardzo uatrakcyjniają lokal w oczach przyszłych najemców.

Rynek pierwotny kontra rynek wtórny

Trzecim z dylematów, który należy rozważyć przed zakupem mieszkania pod wynajem, jest kwestia wyboru odpowiedniego budynku. Lokale w starych kamienicach czy w blokach z wielkiej płyty na pierwszy rzut oka wydają się być najbardziej opłacalnymi inwestycjami, jednak w szerszej perspektywie sporo tracą. Przede wszystkim, zanim mieszkanie z rynku wtórnego zostanie pokazane potencjalnym najemcom, musi zostać wyremontowane, a to wiąże się z czasem i kosztami. Co więcej, takie prace często nie polegają tylko odświeżeniu ścian czy wymianie mebli, ale wiążą się na przykład z wymianą czy naprawą istniejących instalacji. Kupując mieszkanie z drugiej ręki nie masz też pewności, że za kilka lat lokal nie będzie wymagał kolejnych napraw, a sam budynek nie popadnie w ruinę i nie stanie się nieatrakcyjny wizualnie. W przypadku rynku pierwotnego nie ma takiego zagrożenia, bo kupujesz mieszkanie w idealnym stanie i to z gwarancją deweloperską. Ponadto nowe budynki oferują potencjalnym lokatorom szereg udogodnień i już „na dzień dobry” robią na nich lepsze wrażenie. A to z kolei przekłada się na krótszy czas poszukiwania najemców i szybszy zwrot z inwestycji.

Wykończenie mieszkania

Ostania, jednak wcale nie najmniej ważna sprawa w kontekście mieszkania na wynajem, to sposób jego aranżacji. Inwestując w taką nieruchomość musisz pamiętać, że w temacie wykończenia i wyposażenia istotne są upodobania przyszłych lokatorów, a nie Twoje własne. Zamiast podążać za najnowszymi trendami czy stawiać na oryginalne rozwiązania, lepiej pójść w klasykę, funkcjonalność i uniwersalność. Postaw na dobrej jakości materiały wykończeniowe (farby ceramiczne, drewniane podłogi, wytrzymały gres), jednak zostaw też przestrzeń dla najemców, by mogli samodzielnie dobrać dodatki i akcesoria. Mieszkanie z jasnymi ścianami, dobrej klasy podłogami, kilkoma prostymi meblami i nowym (a przynajmniej zadbanym) sprzętem AGD przypadnie do gustu większej liczbie osób niż lokal pomalowany na intensywne kolory, zagracony niepotrzebnymi meblami czy wypełniony bibelotami. Pamiętaj o sile pierwszego wrażenia, bo to od niego często zależy decyzja o wynajęciu przez kogoś właśnie Twojego mieszkania.

Jeżeli szukasz mieszkania pod inwestycję w cichej i spokojnej okolicy to sprawdź naszą ofertę. W Platanowym Zakątku w Karwianach znajdziesz funkcjonalne lokale o powierzchni 50-70 mkw, które idealnie nadają się pod wynajem.

Przez

Dodaj komentarz

Komentarz

Sprzedaż mieszkań:

sprzedaz@myfamilyhome.pl
Kierownik działu sprzedaży: +48 609 222 530

Sprawy ogólne:

sekretariat@myfamilyhome.pl
Sekretariat: +48 713 070 769

Obserwuj