Czy obecnie opłaca się kupować własne mieszkanie?

Zakup mieszkania w 2022 roku - czy się opłaca?

Czy obecnie opłaca się kupować własne mieszkanie?

Zakup mieszkania to bardzo poważny krok i zarazem inwestycja, wymagająca znacznych nakładów finansowych. Niestety rosnące raty kredytów, restrykcyjne zasady udzielania pożyczek i galopujące ceny w sklepach sprawiają, że coraz więcej osób postanawia odłożyć w czasie kupno wymarzonego lokum. Czy taka decyzja jest najlepszą z możliwych czy jednak wciąż opłaca się kupować mieszkania?

Zakup mieszkania w 2022 rok – czy warto?

Sytuacja na rynku nieruchomości przeszła w ostatnich latach kilka zawirowań. Pandemia sprawiła, że dynamiczna wcześniej sprzedaż na dłuższy czas wyhamowała, jednak w ostatnim okresie znów wystrzeliła ona w górę. Nowe mieszkania zaczęły rozchodzić się jak ciepłe bułeczki, nawet pomimo wysokich cen samych lokali i materiałów do ich wykończenia. Co ciekawe, wiele osób decyduje się na zakup wymarzonego „M” również teraz, gdy koszty życia rosną w lawinowym tempie, stopy procentowe są podnoszone niemal z miesiąca na miesiąc, a otrzymanie kredytu hipotecznego jest znacznie utrudnione.

Czy jest to dobra decyzja? Zdaniem wielu analityków zdecydowanie tak! Prognozy na najbliższe lata nie przewidują spadku cen nieruchomości, a wręcz przeciwnie – pokazują, że jeszcze przez jakiś czas będzie utrzymywała się tendencja wzrostowa. Wszystko za sprawą drożejących materiałów budowlanych, rosnących kosztów pracy, a także niesprzyjającej sytuacji gospodarczo-politycznej. Mówiąc krótko: jeśli mamy do dyspozycji gotówkę lub szansę na uzyskanie dodatkowych środków na zakup mieszkania to nie warto się wahać, tylko aktywnie szukać wymarzonego lokum. W ciągu kilku lat taniej na pewno nie będzie, za to zmniejszy się liczba atrakcyjnych i świetnie zlokalizowanych budynków. Co więcej, kupione w tym momencie mieszkanie szybko zwiększy swoją wartość, zatem gra jest naprawdę warta świeczki.

Gdzie i jakie mieszkanie kupić?

Zakup mieszkania w dobie szalejącej inflacji i wysokich stóp procentowych może wydawać się irracjonalny, jednak w rzeczywistości jest bardzo mądrą decyzją. Warto jednak zastanowić się, w jakiego rodzaju lokal zainwestować, by jak najrozsądniej rozdysponować posiadane środki. Jeśli planujemy kupić mieszkanie na własne potrzeby to najlepiej jest rozważyć oferty z rynku pierwotnego. Chociaż lokale od dewelopera mogą być nieco droższe niż te z tzw. drugiej ręki, to jednak w ich przypadku odchodzą koszty generalnego remontu. A te przy obecnych cenach materiałów budowlanych i wykończeniowych mogą być naprawdę wysokie i mogą zniwelować początkową różnicę w cenie. Do tego dochodzi fakt, ze mieszkania deweloperskie zdecydowanie szybciej zyskują na wartości niż te z rynku wtórnego i są od nich atrakcyjniejsze, więc w razie nieprzewidzianej sytuacji łatwiej będzie je sprzedać.

Co istotne, nowe mieszkania często powstają też w naprawdę atrakcyjnych okolicach – wśród zieleni, z dobrym dojazdem i infrastrukturą. Wśród takich ofert zdecydowanie prościej więc znaleźć taki budynek i lokal, który dokładnie wpisze się w nasze oczekiwania. Nawet, jeśli do dyspozycji mamy stosunkowo niewielki budżet. Jak to możliwe? Decydując się na lokal mieszkalny na przedmieściach zamiast w centrum miasta czy w modnej, a zarazem zatłoczonej dzielnicy. Dla przykładu – w Karwianach, oddalonych jednie o 3 km od południowej granicy Wrocławia można kupić przestronne mieszkanie o powierzchni prawie 70 m2 już za 370 tysięcy złotych, czyli za tyle, ile kosztuje kawalerka w sercu miasta. Jeśli więc zamierzacie w najbliższym czasie zainwestować w nieruchomość dla siebie i swojej rodziny to szukajcie właśnie takich atrakcyjnych ofert. W ten sposób za mniejszą cenę kupicie większe i wygodniejsze mieszkanie, w pakiecie otrzymując ciszę, spokój i brak wielkomiejskich korków.

 

Przez

Dodaj komentarz

Komentarz

Sprzedaż mieszkań:

sprzedaz@myfamilyhome.pl
Kierownik działu sprzedaży: +48 609 222 530

Sprawy ogólne:

sekretariat@myfamilyhome.pl
Sekretariat: +48 713 070 769

Obserwuj