Pokój dla rodzeństwa – jak go urządzić?

Pokój dla rodzeństwa - jak go urządzić?

Pokój dla rodzeństwa – jak go urządzić?

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to zadanie, które spędza sen z powiek wielu rodzicom. W końcu pogodzenie potrzeb dwójki pociech, nierzadko o całkowicie innym guście, upodobaniach i temperamencie, jest sporym wyzwaniem. Jak zatem zaaranżować pokój dziecięcy, aby wszystkie strony były zadowolone? Podpowiadamy kilka sprawdzonych patentów. 

Wspólny pokój dla rodzeństwa = wyzwanie dla rodziców

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, które łączy w sobie kilka funkcji. Jest przestrzenią do spania, nauki i zabawy, a także miejscem, w którym najmłodsi domownicy mogą oddawać się swoim pasjom. Nic więc dziwnego, że pokój dziecka często posiada motyw przewodni, który jest spójny z zainteresowaniem lokatora czy lokatorki, a do tego ma wyposażenie zgodne z jego czy jej gustem. Sytuacja znacznie się komplikuje, gdy jedno wnętrze w mieszkaniu zajmować będzie rodzeństwo, nierzadko w różnym wieku lub innej płci. Wówczas niezbędne jest takie rozplanowanie przestrzeni, aby każda z pociech była zadowolona i miała wygodny dostęp do niezbędnych elementów wyposażenia. Jak zatem urządzić taki pokój? Kluczem do sukcesu jest tutaj umiejętny podział pomieszczenia, przynajmniej na poziomie optycznym, a także wykorzystanie rozwiązań wielofunkcyjnych.

Podzielmy się przestrzenią!

Nawet najbardziej zżyte ze sobą rodzeństwo potrzebuje czasu tylko i wyłącznie dla siebie, bez czujnego oka brata czy siostry. Urządzając wspólny pokój dla dwójki pociech warto więc przede wszystkim zadbać o odrobinę prywatności dla każdej z nich i podzielić przestrzeń na dwie strefy. Jeżeli pozwala na to wielkość wnętrza i rozmieszczenie okien to dobrym pomysłem jest postawienie ścianki działowej. Kiedy jednak nie ma takiej możliwości to ciekawą opcją może być lekka ścianka mobilna, parawan, zasłonka, a nawet dwustronny regał, który będzie stanowił granicę między przestrzenią jednego i drugiego dziecka. Najmniej inwazyjnym, a zarazem najbardziej umownym rozwiązaniem jest z kolei podział przestrzeni przy pomocy kolorów. Każde z rodzeństwa może mieć swój kącik pomalowany na ulubioną barwę, dzięki czemu będzie miało poczucie, że ten fragment wnętrza należy tylko do niego.

Bez wielofunkcyjnych mebli ani rusz

Wspólny pokój dla rodzeństwa to konieczność pomieszczenia w jednej przestrzeni dwa razy więcej mebli niż w przypadku jednej pociechy. Rozklowanie w niewielkim pomieszczeniu dwóch łóżek, dwóch biurek, szaf i niezliczonej ilości zabawek może więc stanowić naprawdę duże wyzwanie. Na szczęście z pomocą przychodzą meble wielofunkcyjne, które są równie praktyczne, jak ich klasyczne odpowiedniki, ale zajmują zdecydowanie mniej miejsca. O jakich elementach wyposażenia mowa? Absolutną klasyką są łóżka piętrowe lub tzw. półkotapczany, ale obecnie w salonach meblowych znaleźć można wiele innych, ciekawych rozwiązań. Łóżko z wysuwanym blatem, pełniącym funkcję stolika do malowania, blat biurka chowany w szafie, leżanka z dodatkowym materacem dla drugiego dziecka albo wysokie łóżko z szufladami ukrytymi w prowadzących na górę schodkach to tylko część z nich. 

Wskazówki praktyczne

Wiemy już, że nadrzędnymi celami podczas urządzania pokoju dla rodzeństwa jest zapewnienie każdemu lokatorowi odrobiny prywatności i konieczność pomieszczenia we wnętrzu wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia bez jego niepotrzebnego zagracania. Na tym jednak nie koniec, bo pokój dziecięcy musi być także wygodny oraz – co równie istotne – ładny i przytulny. O czym więc jeszcze pamiętać?

  • aby zapewnić maluchom maksymalny komfort podczas nauki i zabawy pokój musi być dobrze doświetlony – górne źródło światła, lampy biurkowe i nocne to absolutna konieczność,
  • dzieci dużo czasu spędzają przy biurkach, gdzie malują, uczą się i bawią – biurka najlepiej ustawić pod oknem lub pod jedną ze ścian w taki sposób, by światło padało na nie z lewej strony; aby zaoszczędzić miejsce można postawić dwa biurka naprzeciw siebie lub wybrać jeden, długi blat z dwoma krzesłami;
  • w przypadku wspólnego pokoju dla rodzeństwa, szczególnie takiego o niewielkich rozmiarach, warto pomyśleć też o maksymalnym wykorzystaniu całej dostępnej przestrzeni. Pawlacze i półki pod sufitem mogą rozwiązać problem nadmiaru zabawek, a także umożliwią wygodne przechowywanie sezonowych i rzadko używanych przedmiotów;
  • warto postawić na meble w neutralnych kolorach (białe, szare, brązowe), które posłużą dzieciom przez wiele lat; indywidualny klimat najlepiej wprowadzać przy pomocy dodatków, które można okresowo wymieniać (plakaty, zdjęcia, poduszki, naklejki ścienne)
  • dobrym pomysłem jest wprowadzenie jednego-dwóch elementów, które oddają pasje każdego dziecka – drabinka do wspinaczki dla małego sportowca, pianino dla melomana, drążek do tańca dla baletnicy czy kącik artystyczny dla malucha, lubiącego prace manualne.
Przez

Dodaj komentarz

Komentarz

Sprzedaż mieszkań:

sprzedaz@myfamilyhome.pl
Kierownik działu sprzedaży: +48 609 222 530

Sprawy ogólne:

sekretariat@myfamilyhome.pl
Sekretariat: +48 713 070 769

Obserwuj